Festiwal Sztuka i Dokumentacja | Art & Documentation Festival
logo stowarzyszeniapismo Sztuka i Dokumentacja
o nas
about
idea zasady uczestnictwa
rules for paricipation
archiwum
archive
kontakt
contact
mapa strony
site map
<<< back


facebook

W ramach drugiej edycji Festiwalu Sztuka i Dokumentacja, który odbywa się w Łodzi, Galeria Arkana zaprezentuje wystawę Izy Maciejewskiej. Festiwal podejmuje problem roli dokumentu we współczesnych działaniach artystów. Czy dokumentacja dzieła sztuki może zainspirować artystę do wykonania kolejnej pracy? Czy historia rozpoczęta ponad 300 lat temu w grafice Rembrandta może znaleźć swoją kontynuację w fotografiach i filmie współczesnej artystki?

Iza Maciejewska, absolwentka łódzkich uczelni artystycznych: ASP oraz PWSFTViT, inspiracji do swoich prac często szuka w historii sztuki. Wynajduje w niej tajemnicze wątki i podejmuje "artystyczne śledztwo". Punktem wyjścia do wystawy prezentowanej w Galerii Arkana jest grafika Rembrandta Pejzaż z trzema drzewami. Gdy artystka oglądała ją w oryginale w Muzeum domu Rembrandta (Museum het Rembrandthuis) w Amsterdamie, zauważyła motyw ukryty - tajemnicze sylwetki, niewidoczne na reprodukcjach dzieła. Ten szczegół spowodował, że wykonała własną dokumentację grafiki i zbliżenia wybranego fragmentu, który w oryginale ma około 1,5 cm.

Pejzaż z trzema drzewami Rembrandt van Rijn - Pejzaż z trzema drzewami, grafika, foto: Iza Maciejewska

Działanie Izy Maciejewskiej przywodzi na myśl zachowanie bohatera filmu Powiększenie Antonioniego. Maciejewska powiększa wybrany fragment, nie dąży jednak do ostatecznego rozwiązania zagadki. Podaje wiele ścieżek i tropów, którymi widz może podążać. Sztuka Rembrandta sprowokowała artystkę do wykonania dokumentacji, która stała się podstawą do wykonania kolejnego - jej własnego, dzieła sztuki.

Pejzaż z trzema drzewami
Rembrandt van Rijn - Pejzaż z trzema drzewami - powiększenie, foto: Iza Maciejewska

Na wystawie można będzie zobaczyć video artystki, wykonane w oparciu o dokumentację Pejzażu z trzema drzewami oraz fotografie inspirowane jej poszukiwaniami. W nowych pracach artystka podejmuje kilka wątków "wyprowadzonych" z zagadnień bliskich twórczości Rembrandta. Maciejewska zetknęła się z nimi podczas tropienia zagadkowych postaci. Jednym z nich jest budujące nastrój światło o charakterze podprogowym, co skutecznie pobudza wyobraźnię. Pojawia się też charakterystyczny dla sztuki baroku motyw z lustrem, pozwalający pokazać rzeczywistość z innej perspektywy. Artystka pokaże także prace, w których nakłada na siebie dwa światy: pejzaż Rembrandta i swoje zdjęcia, inspirowane barokową grafiką. Powstają one od momentu kiedy artystka zobaczyła motyw ukryty w 2004 roku do dziś.

tekst: Karolina Jabłońska

Pejzaż z trzema drzewami
Iza Maciejewska, Pejzaż z trzema drzewami, fotografia


sponsorzy
sponsors


Drukarnia offsetowa Piotr Majchrzak

Satori Art - firma reklamowa

Drukarnia Akme


miejsca festiwalu
festival veues


Patio Centrum Sztuki

Galeria Wschodnia

Fokus Łódź Biennale

Muzeum Sztuki

Galeria Wymiany

Muzeum Kinematografii

Galeria Arkana

Miejska Galeria Sztuki

ms cafe


patroni medialni
media patronage


Spam.art.pl

Obieg

Arteon

Łódź-art

Plaster Łódzki

Magazyn Slajd

Grzenda


Valid XHTML 1.0 Transitional